Schronisko PTTK na Przegibku
Kontakt

(33) 864-41-39
(+48) 504 148 358

Adres e-mail
schroniskoprzegibek@onet.eu

Aktualności na
facebooku

Adres:
Schronisko PTTK na Przegibku

Rycerka Górna 401

34-370 Rajcza

Mapa

Rozkład jazdy Busów
Przystanek Rycerka Kolonia


Szlaki

Szlak , dalej na Wielką Raczę, do góry 3h ;  w dół 2h  30'

Zejście szlakiem zielonym opisane w szlakach dojściowych.
Szlak zielony ze schroniska na Przełęczy Przegibek łączy się ze szlakiem żółtym w Rycerce Górnej-Kolonia. Trasę rozpoczynamy na ich rozwidleniu, przechodząc przez mostek i idąc jeszcze kilkanaście minut drogą asfaltową. Następnie skręcamy w prawo w las na lekko kamienistą acz przyjemną i szeroką ścieżkę.
Idziemy głównie trawersując zbocze Wielkiej Raczy i bardzo przyjemnie wznosimy się coraz wyżej, nie przemęczając się nadto. Po godzinie z pośród drzew zaczynają się przebijać coraz to ładniejsze widoki i panoramy na okolicę. Również i po tym czasie szlak nieco się zwęrza i za kolejne pół godziny przechodzi w kamienisty trakt. Oznacza to tyle, że za kilkanaście minut spotkamy się z granicznym szlakiem czerwonym.
Gdy już się z nim połączymy pozostaje nam jedynie skręcić w prawo i pośród drzew i krzaków, pokonując kilka progów i stopni skalnych, dojść do schroniska na Wielkiej Raczy. Powyżej niego znajduje się punkt widokowy, na którym postawiono duży talerz, na którym wskazane są liniami wierzchołki widzianych szczytów.
Moim zdaniem jest najprzyjemniejszy (i ulubiony) szlak w całym Beskidzie Żywieckim. Raczej nikomu nie przysporzy problemów z jego przejściem i bardzo go polecam przez cały rok. Szczególnie na jesień jest bardzo kolorowy i doskonale można poczuć na nim panującą porę roku.

« powrót
www.przegibek.pttk.pl
Copyright (c) by Przegibek