Schronisko PTTK na Przegibku
Schronisko położone jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Miejsce to jest również zwane Workiem Raczańskim, gdyż przypomina go swym kształtem, a nazwa pochodzi od największego wierzchołka w okolicy - Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.). Widok na Bendoszkę Wielką i schronisko na PrzegibkuLeży na wysokości 1000 m n.p.m, rzec by można, na zbiegu szlaków północ-południe i wschód-zachód, co czyni go bardzo atrakcyjnym miejscem bazowym na wycieczki po okolicy (zobacz MAPA).
Położone w odległości jednodniowych wypadów, na raczej wybitniejsze wierzchołki takie jak wspomniana Wielka Racza, Wielka Rycerzowa czy Muńcuł, dodaje mu swojej wagi jako ważne miejsce noclegowe w tej część Beskidu Żywieckiego.
Obiekt usytuowany jest na południowym zboczu Będoszki Wielkiej, na której znajduje się krzyż. Jest on przy tym dobrym punktem orientacyjnym. Budynek schroniska wybudowany jest na skraju lasu świerkowego, z charakterystycznym zielonym dachem, więc nie sposób nie zauważyć go z pobliskich szlaków.
Schronisko na Przełęczy Przegibek leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, zatem jego okolica należy do szczególnie czystych i urokliwych pod względem geograficznym i biologicznym. Bogactwo flory i fauny jest tego wystarczającym dowodem. A pobliskie ścisłe rezerwaty przyrody, Śrubita i Dziobaki, dodają tylko renomy temu miejscu.
Mapa
Dojazd:
Dotarcie do schroniska nie sprawia praktycznie żadnego problemu. Może jedynie w zimie mogą wystąpić krótkotrwałe przeszkody z powodu występujących tutaj sporych opadów śniegu. O wszelkich problemach najlepiej dowiedzieć się dzwoniąc do schroniska.
Główną miejscowością do której musimy dotrzeć to Rajcza. Możemy do niej dostać się na kilka sposobów. Z niej to do Rycerki Górnej można dostać się autobusem PKS (kilka kursów dziennie), prywatnym busem, stojącym zawsze po porannym pociągu na stacji w Rajczy czy po prostu na piechotę - jak kto woli.
Jadąc samochodem kierujemy się na Katowice, dalej na Bielsko-Białą i Żywiec, gdzie jedziemy za znakami na Zwardoń. W Milówce na rondzie należy kierować się na Rajczę. Będąc już w Rajczy przejeżdżamy centrum i po przejechaniu 1,5 km odbijamy w lewo (kierunkowskaz) na Rycerkę. Dalej już jedziemy dotąd, skąd chcemy zacząć wycieczkę.
Dojazd pociągiem jest równie prosty co samochodem. Tu podobnie obieramy kusr na Katowice, skąd codziennie odjeżdża kilkanaście pociągów do Żywca i Zwardonia. My wysiadamy na stacji w Rajczy, gdzie z pewnością czeka nie jeden bus, by nas zabrać w planowane miejsce rozpoczęcia trasy. Możemy również jechać dalej i wysiąść w Rycerce czy Soli, lecz musimy uważać na pociągi przyspieszone (P), które nie zatrzymują się na każdej stacji. W tym wypadku zatrzymuje się tylko w Rajczy, Soli i w Zwardoniu.
Autobusem tak samo jak samochodem. Katowice, Bielsko-Biała i Żywiec. W Żywcu jest dworzec PKS, z którego odjeżdza kilkanaście autobusów dziennie do Rajczy i kilka do Rycerki Górnej. Tu polecam zajrzeć na stronę PPKS Żywiec.